• Tartu Hoiu -laenuühistu ja Eesti Ühistegevuse Liidu sõnumikandja
Ühistegevuse Uudised

Vanemuise Teatri vabariigiaegse näitleja Julius Põdra kodukrundile kerkib uus maja
08 oktoober 2020

Vanemuise Teatri vabariigiaegse näitleja Julius Põdra kodukrundile kerkib uus maja

Ühistegevuse Uudiste toimetusele saabus kiri kohalikult elanikult Mihkel Langebraunilt, kes kirjutas Eesti Ühistumajade juhtkonnale seoses Soinaste tn 47 ehitatava ridaelamuga:

„Sain hiljuti teada, et olete arendamas väga põnevat elumaja arendust Soinaste tänaval Tartus. Kuna olen ise üle 20 aasta (mitte küll pidevalt) samas vastas elanud, siis on väga tore näha, et üks võrdlemisi räämas krunt tehakse korda ja ilusasse kohta rajatakse uus korralik elamu.

Põhjus, miks ma kirjutan, on tegelikult selles, et tutvustada lühidalt, oma kitsaste teadmiste põhjal krundi ajalugu. Nimelt ehitas lammutatud maja EW ajal tuntud Vanemuise näitleja hr Põder. Kuivõrd tegu oli Wabariigi ajal linnaservaga, kust algas põllumaa, siis krundid olid suured ja kohaliku pärimuse järgi oli Põdra krunt nii suur, et võttis enda alla kogu kvartali kuni Aardla tänavani. Pärast näitleja Põdra ja abikaasa lahkumist kuulus maja ka mingi perioodi Vanemuise seltsile, kellele näitleja oli maja pärandanud.

Sellega seoses tahtsingi teha ettepaneku, et tuntud näitleja nime ja kogukonna pärimust kuidagi säilitada, võiks hr Põdra ajaloolist nime ka kasutada uue arenduse nimes - vähemalt mingil kujul.“

Julius Põder (21. V 1889 Pajusi vald – 5. III 1959 Tartu) oli näitleja ja näitejuht. Eesti Näitlejate Liidu liige (1934).

Õppis 1897–1902 Narva linnakoolis. Alustas lavategevust 1905 Narvas, töötas 1912–21 ja 1923–44 Vanemuises ning 1921–22 Draamateatris, 1945–47 mängis Endlas. Eesti teeneline näitleja (1936, koos teenete kuldrinnamärgiga).

Kellel lugejatest on huvitavat infot Julius Põdra ja tema Soinaste 47 kodumajaga seotud aegadest ja sündmustest, palume kirjutada toimetusele info@yhistegevus.ee.

Ühistegevuse Uudiste toimetus

Tänaseks lammutatud Soinaste 47 maja, kus elas Julius Põder.

Praegu rajatava Soinaste 47 ridaelamu vundament.

Soinaste 47 ridaelamu väljanägemine pärast valmimist.