• Tartu Hoiu -laenuühistu ja Eesti Ühistegevuse Liidu sõnumikandja
Ühistegevuse Uudised

Jaan Leetsar: HLÜ-de hävitamisest
16 oktoober 2020

Jaan Leetsar: HLÜ-de "hävitamisest"

Viimastel nädalatel on meedias palju kõneainet pakkunud rahandusministeeriumi kavatsus muuta ulatuslikult hoiu-laenuühistu seadust, mis on küsimusi tekitanud väga paljudes inimestes. Järgnevalt toome lugemiseks majandusteatuse doktori, Akadeemilise Ühistegevuse Seltsi juhatuse liikme ja Eesti ühistegevuse grand old man Jaan Leetsare kirja, mille ta saatis rahandusministrile seoses nimetatud teemaga.


Tere!

Minu nimi on Jaan Leetsar.

Kuulsin Tartu HLÜst, et rahandusministeerium kavandab läbi viia hoiu-laenuühistute kontrollimiseks seaduslikud muudatused. Selle tulemusena kahandatakse liikmete õigusi ise oma ettevõtet kontrollida. Minule tundub, et aktsiooni põhjuseks on hoopiski (välismaiste) kommertspankade initsiatiiv põlistada oma olemasolu ja raha kontroll Eestis. Asi selles, et viimasel ajal on hlü-de populaarsus rahva hulgas tunduvalt kasvanud (rahvas on hakanud aru saama, et kommertspangad, eriti välismaised, viivad väga palju rahva raha välismaale ning selle tulemusena on eesti inimeste hoiustelt makstavad intressid sisuliselt nullitud). Hoiu-laenuühistud seevastu kuuluvad eesti rahvale ja nende poolt oma liikmetele makstavad hoiuseintressid küünivad kohati isegi 10%-ni. Leian, et selle aktsiooni taga võib olla ka Teile alluv Finantsinspektsioon, kes täiesti alusetult torpedeeris mõned aastad tagasi Eesti Ühistupanga asutamise ja seda tõenäoliselt välismaiste kommertspankade ettepanekul-initsiatiivil.

Leian, et selline HLÜde vastane tegevus on kuritegelik Eesti rahva vastu, mis tuleb resoluutselt tõkestada. Ma usun, et Teie olete võimeline kogu eesti rahva omandis oleva raha tooma eesti rahva (ühistute) kontrolli alla.

Lugupidamisega ja EKRE-le jõudu ja mõistust soovides

Jaan Leetsar
majandusteaduse doktor


Ühistegevuse Uudiste toimetus