Märt Riiner: Kana muneb ja kaagutab, part muneb vaikides...
Uuendatud 29 august 2017

… ja tulemus on, et kogu maailm sööb kanamune. Seda kutsutakse reklaamiks. Ärksamad peaksid nüüd torkama, et enne mune, siis kaaguta, aga tunnistan ausalt, et natuke on ikka munetud ka.

Mõni aeg tagasi võtsin sõna Lõunalehes, kus viitasin ohtralt Tammsaarele ja tõin inimestele eeskujuks Hundipalu Tiitu, kes ainukesena oma küla ajalehte tellis ja positiivsemast positiivsema Andrese ära rääkis, et see poja ikka Mauruse juurde kooli saadaks. Siit ka jätkan.

Eesti Korteriühistute Hoiulaenuühistu ja Tartu Hoiu-laenuühistu korraldavad Võrus ettekandeõhtu, mille lõpus võib küsida ja vaielda. Juttu tuleb seal lausa igapäevastest pisimuredest, millega me nii harjunud oleme, et kui mõni neist ära kaotada, võib mõni nõrganärvilisem esimesest ehmatusest lausa pisara poetada.

Peateema on korteriühistu, aga mitte ainult

Kõigepealt räägib kena naisterahvas Kristiina Kruuse tõhusa korteriühistu alustõdedest. Loomulikult võib küsida, et mida siin rääkida – on nagu on. Aga selline suhtumine on vale! Ja ma seletan ka, miks. Võtmesõna on siin „tõhus”.

Kui ma nüüd küsin, et kas meie riik on tõhus, kui hinnad tõusevad, maksud tõusevad, aktsiisid tõusevad ja samas tõuseb ka riigivõlg, mis on, kui see meie kõigi vahel ära jagada, üle 20 000 euro nina peale. Ometi maksame riigile üha suuremaid ja suuremaid summasid. Ja korteriühistus maksate ju ka. Kasu võiks sellest maksmisest meile kõigile palju suurem olla!

Siit jätkan juba mina, Märt Riiner, hariduselt matemaatik ja ilmavaatelt tunnen end meie riigi eest vastutavana. Minu teema on korteriühistu konto ja selle kasutamine. Loomulikult teavad „kõigetargemad”, et siingi pole justkui millestki rääkida, aga on küll. Väga paljusid asju saab teha tõhusamalt, kui kasutada loogikat ja teada seadusi.

Täna on nii, et kui te oma kontot tükk aega ei kasuta ja see kenasti panga käes kuivab, siis... noh, vähemalt ta ei kasva, aga kahaneb kindlasti – pank ju hoolitseb teie konto ja teie võimaliku krediitkaardi eest, ta mõtleb murelikult teie peale ja – kõige selle eest võtab kontolt tasahilju raha vähemaks. Panga jaoks on see justkui pisut väärastunud ühendatud anumate värk, aga teie anumasse tuleb rahavedelikku kogu aeg juurde kallata, et nivoo ikka nõutud tasemel oleks. Vaat’ sellisest „järgmise klassi” matemaatikast-füüsikast ma räägingi.

Ja siis astub üles tele-ekraanidelt ja raadioeetrist paljudele tuttav Andro Roos. See „kõiksehirmsam” jääb alati lõppu, sest teema on korteriühistute ühiskassa ja selle reeglid. Noh, ei hakka kordama, aga rääkida on siin piisavalt – tegu on ju põhimõtteliselt ühiskassade ühiskassaga ja siin tuleb juttu ka suuremast „rahapendlist”, millest Andro Roos kirjutas mõni aeg tagasi Lõunalehes. See võib paljude jaoks olla tulevikumuusika, ent toetub meie põhiseaduse preambulile, kus valgustatakse, miks me kuulutasime välja riigi, kehtib ju sama ka korteri- ja muude ühistute kohta.

Edasi ei tule mitte sõnakunsti tutvustamiseks per ioodi l i s el t korraldatav pidulik ülevaatus ehk arvamusfestival, vaid iga saalisolija võib ühise arutelu käigus lükata ümber kõik meie esitatud seisukohad, arusaamad, veendumused ja õnnestumise korral neil isegi otsas trampida.

Ainuke tingimus on, et räägitakse asjast, mitte ei öelda lihtsalt hinge pealt ära – kellel siin ikka elu kerge on!

Tule kohale 28. septembril 2017 Võru linna Vabaduse tn 22 kell 18. Teadmised ei jookse iial mööda külge alla ja õigel hetkel võivad meie ühise arutelu käigus koorunud mõtted olla päästvaks õlekõrreks!

Kui Sul on enne midagi hinge pealt vaja ära öelda, kirjuta mulle mart.riiner@yhistupank.ee.

Ikka üheskoos!

Märt Riiner,

Tartu Hoiu-laenuühistu juhatuse liige 

+372 740 7134