Veksel - Võimas Vahend!
Uuendatud 08 september 2017

Meie Ühistul on suur hulk vekslipartnereid. Nii neid, kes rõõmsas rahulolus vekslitega arveldavad, kui neid, kes küll nimeliselt on vekslipartnerid, kuid tegelikult veksleid ei kasuta ja vekslikettidesse ei kuulu. Ma kirjutan siin meelega vekslikettidesse, sest kett ühendab inimesi mitmes mõttes ja mitut moodi

Väikese näitena ühest ketilülist tooksin siinkohal restorani Von Glehn, kus vekslikäive on väike, aga pidev. Vekslid tulevad neil kassasse inimestelt, kes need oma kauba või teenuse eest on saanud ning nüüd nendega oma arve tasuvad. Vekslid lähevad kassast edasi näiteks Pääsküla Pruulikotta kalja eest ja mujalegi. Pruulikoda omakorda kasutab veksleid suhetes Ühistuga. See on nüüd veksliketi ühe lüli kirjeldus, ent põhimõtteliselt on see kett palju pikem. Võtame ühe suurema näite.

Peeter Põllumees plaanib ehitada uue kasvuhoone, aga raha ei ole. Õigemini raha küll on, aga seda ei saa praegu kasvuhoone alla kinni panna, sest sügistöödeks on vaja nii kütust kui muid töövahendeid ja sügistööde tegemata jätmine maksab koledasti kätte. Aga kasvuhoonet on ka vaja. Paneb siis Peeter
Põllumees traktori tagatiseks ja saab selle eest pangast raha, nii umbes poole traktori väärtuses. Kõva töö läheb lahti ja kuni kevadeni on tänu saagi müügile ja kõvale tööle kõik korras, kuigi pidevalt kummitab kõrvus lause, et „...esimesest jaanuarist tõstetakse.... aktsiis suureneb... toetuste puhul kasvab omaosalus...” Nii juhtubki. Ja nüüd peab Peeter Põllumees tööst vabadel hetkedel kõvasti kukalt kratsima ja püksirihma pingutamiseks uusi auke tegema. Ja ta otsustab pangalaenu Ühistusse üle kanda. Ühtlasi hakkab ta ka vekslipartneriks. 
 
Albert Autojuht veab kaupa, kui vedu tellitakse. Temagi peab auto eest maksma pangale ja aktsiis teeb temalegi mäkketõusus ära. Kuulnud Peeter Põllumehe tehingust, teeb temagi nii ja hakkab samuti vekslipartneriks.
 
Äkilise iseloomuga Ärni Ärimees tajub, et tema äri ei idane ega mädane – kaupa on, raha ka nagu on, aga kuidagi aeglaselt ja tuimalt käib see värk. Kratsib temagi ennast ja otsustab ärile hoogu juurde anda Eesti Vekslitega, et rohkem kaupa osta ja rohkem edasi müüa. Ostab tema Ühistust tuhat vekslit ja maksab selle eest üheksasada eurot – niisugused on veksliostu tingimused. Nüüd on tal vaja vekslite eest (10% soodustust!) saada kaupa ja see Lätti vedada.
 
Kõigepealt veab aga Ärni sõrmega järge vekslipartnerite pikas nimekirjas ja rehkendab, kes hapukurgikasvatajatest kõige lähemal on, sest transport maksab ka midagi. Esimesena satub kogemata näpu alla hoopis Albert Autojuht ja Ärni taipab, et sama hinna eest võib kaup nüüd ka 10% kaugemal olla või saab ta ise rohkem kasumit.
 
Järgmine avastus – kõige hapumaid hapukurke kasvatab Peeter Põllumees, kes on samuti vekslipartner! Ehitame Eestit! Peeter Põllumehelt ostetakse hoobilt 700 veksli eest hapukurke ja Albert Autojuht veab need rõõmsalt 300 veksli eest lustlikele lätlastele. 
 
 
Ja nüüd küsigem, kellele see on kasulik? Vastan:
 
  1. Kasulik on see Peeter Põllumehele, sest tema majandus toimib tegusalt ja tänu vekslitele sai suur hulk hapukurke müüdud ja need ei läinud halvaks. Vekslid tulid sisse ja nendega sai paraja portsu laenu tagasi maksta.
  2. Albert Autojuhile, sest ta sai uue ja kindla kliendi, õige mitu tulusat tööpäeva perspektiivis juurde ning samuti hulga laenu tagasi maksta. Jälle kergem!
  3. Ärni Ärimehele, sest tema sai oma tegevust tänu 10% soodsamale hinnale laiendada – ostis ta ju 1000 vekslit 900 euroga ja muud tehingu osad jäid eurodesse. Vajadusel saab ta nüüd sama soodustuse arvel ka ise oma kaupa soodsamalt pakkuda ja sellega oma ostjatele kasulik olla.
  4. Ühistule, sest eurod tulid sisse ja vekslid läksid rändama, aga eurosid on praegu vaja, et ehitada Purtse tuuleparki, maksta hoiustajatele dividende, laiendada oma tegevust ning loomulikult teatud tegevusmahu ületamisel Ühistu liikmetele veelgi soodsamaid tingimusi luua.
  5. Eesti Vabariigile, sest Ärni Ärimees müüs oma kauba ju Läti Vabariiki ja tõi raha Eesti Vabariigile juurde ja saab selle raha eest nüüd osta uusi Eesti Veksleid ja vajadusel sõita nende eest Elektritaksoga, süüa Von Glehnis, osta Laane Talust värsked villased sokid või kuulutada reklaamina oma õnne ja pakutavat kaupa Nõmme Raadios. 
 
Vabandan, aga kõiki vekslipartnereid ei jõua siin üles lugeda, panen lingi: www.tartuhly.ee/Vekslipartnerid 
 
 
Märt Riiner
Tartu Hoiu-laenuühistu juhatuse liige, kindlustusdirektor
+372 740 7134