Mahetark OÜ ning tark astelpajumari
Uuendatud 13 märts 2018

Tartumaal Poka külas Poka-Vesiveski talus tegutseb ettevõte Mahetark OÜ (www.mahetark.ee). Tegeletakse loodustoodete tootmise ja müügiga. 

Talus kohapeal valmivad erinevad siirupid (astelpaju, jõhvika, kuusevõrse, võilille), astelpaju mahl, astelpaju- ja jõhvikamarmelaadid, astelpajuõlid, astelpajusalv ning mesi astelpajuõliga.

Tootevalik on mitmekesine ning tooted puhtad ega sisalda säilitusaineid. Mahetark OÜ on pereettevõte, kus toimetavad Mati Rüütel ning tema abikaasa. Suuremate tellimuste korral käib abiks ka noorem poeg.

Enamus toorainest kasvatatakse oma talu maadel ning peamiseks tooraineks on astelpaju, lisaks kasvatatakse ka vaarikaid. Astelpajupuud kasvavad talus juba alates 1995ndast aastast. Kust tuli mõte hakata tegelema just astelpajude kasvatamisega?

Selle peale vastab talu peremees Mati Rüütel nii: „Mõtte proovida astelpajude kasvatamist saime ajaleheartiklist, mis ilmus ilmselt 1995. aasta sügisel. Pollis asuva Seedri talu peremees härra Elmar Zimmer tutvustas astelpaju kui väga väärtuslikku marja ja meid hakkas asi väga huvitama.  Mõtlesime, et kui hakkame astelpaju kasvatama, siis saamegi kohe miljonäriks! Kahjuks või õnneks pole siiani miljonäriks saanud, aga pere oleme vähemalt ära toitnud.”

Astelpaju kasulikkuses pole võimalik kahelda. Tegemist on marjaga, mida peetakse imeravimiks, kuna astelpaju marjad on ühed täiuslikumad vitamiinide allikad. Eriti palju sisaldavad marjad C-vitamiini. Neile, kellele astelpaju kasvatamine huvi pakkuma hakkas, teab Mati Rüütel rääkida, et astelpaju ei ole nõudlik taim, aga päris ilma hooleta ei saa seda kasvatada.

Küllaltki oluline on istanduses heina niitmine. Seda on vaja teha juba selleks, et sügisel oleks parem saaki koristada ja ühtlasi hoiab niitmine istandust võsastumise eest. Puudele on vaja päris tihti tugesid paigaldada, et nad ümber ei vajuks või oksad ei murduks. Kuivanud oksi oleks hea vahel ära lõikuda, sest siis on lihtsam niita ja saaki koristada. Väetisi astelpaju ei vaja, samuti pole teda vaja pritsida.

Mida toob tulevik?

Arendamisel on uued tooted vaarikast ja mustsõstrast. Jääme ootama, sest Mahetark OÜ marmelaadid ja siirupid on imehead ning maitsevad nii suurtele kui väikestele.

Triin Pisuke-Roos

Tartu HLÜ liige

Sisestage summa ja saage teada kui palju teenite intressi!
Intressimäär %

Teie teenite:
Kuus: 0
Aastas: 0

Võrdluseks: kommertspankade keskmine intressimäär:
Teie tulu kuus: 0 / aastas: 0

Ava hoiukonto
+372 740 7134