Ühistu tuulepark laieneb
Uuendatud 14 jaanuar 2019

Tartu Hoiu-laenuühistu tuulepargis on käimas kibekiired ehitustööd, et olla enne talvekülmade tulekut valmis eeltöödega, mis on otseselt seotud uute tuulegeneraatorite Peedu, Tseedu, Teedu ja Eedu paigaldamisega.

Tänaseks töötab tuulepargis esimene tuulegeneraator Aadu ning kogutud andmete põhjal on selle toodang ületanud oluliselt äriplaanis planeeritud kuu keskmist toodangut. Nimelt on Aadu tootnud alates 15.09.2018 täismahus ja seisakuteta. Perioodil 15.09.–28.11.2018 oli Aadu toodang 1 133,87 MWh ehk päevas teeb see keskmiselt 15,32 MWh. Ja kui Aadu toodaks sellise keskmise võimsusega terve aasta, oleks aastane toodang 5591,80 MWh. Meie oleme äriplaanis arvestanud tagasihoidlikuma 4500–5000 megavatt-tunniga.

See on täiesti loomulik, et sügis- ja talvekuudel toodavad tuulegeneraatorid rohkem energiat kui kevad- või suvekuudel. Prognoosides aasta kogutoodangut ning võttes aluseks tegelikult mõõdetud tootmismahtu, võib täie kindlustundega väita, et tuulepargi rajamise äriplaan on end õigustanud ning saab ka täies mahus edukalt ellu viidud.

See on väga hea uudis, sest kindlustab nii Ühistule kui tervikule kui ka kõikidele tuulepargi rajamisega seotud ühistuliikmetele eelnevalt prognoositud kasumliku sissetuleku.

Sellistes ühistulistes majandusprojektides osalemine tagab ühistuliikmetele kindlustunde oma rahaliste vahendite õige paigutuse osas. Oleme ju kõik lugenud meedias kajastatud investorite kaotustest ja muredest, kes on oma raha investeerinud nimetutesse ja kontrollimatutesse fondidesse või börsil kaubeldavatesse väärtpaberitesse. Spetsialistid on hoiatanud, et uus majanduskriis on ukse ees ning just ühiselt tegutsedes, tootlikke äriprojekte ühiselt rahastades ning vaba raha oskuslikult kapitaliseerides, saab märkimisväärselt vähendada võimalike majandusriskide mõju Ühistule ja Ühistu liikmetele.

Purtse tuuleparki on plaanis paigaldada kokku viis 149 meetrise tipukõrgusega tuulegeneraatorit Vestas V80, koguvõimsusega 10 megavatti. Esimene Purtse pargi tuulegeneraator, meie Aadu, töötab juba täie hooga ning tänaseks on valminud veel nelja tuulegeneraatori vundamendid. Lisaks teedele, platsidele, alajaamale ja ühendusliinidele on välja ehitatud tuulegeneraatoreid ühendavad kaablivõrgud ning sidesüsteemid. Järgmised neli generaatorit ise peaksid kõigi eelduste kohaselt jõudma tuuleparki veel selle aasta lõpul ning 2019. aasta jaanuariks on plaanitud tellida suured kraanad, millega saab Saksamaalt saabuvad tuulegeneraatorid püsti panna. Tuulegeneraatorite tootja käest on tellitud kogu tuulepargi tegevust kontrolliv juhtimissüsteem (SCADA ehk parkkontroller), mis on valmistatud spetsiaalselt Purtse tuulepargi jaoks ning mis vastab kõikide parameetrite osas Eleringi põhivõrgu liitumistingimustele.

Kõikide tuuleparki puudutavate töödega on plaanitud ühele poole saada 2019. aasta veebruari jooksul, pärast mida algab Eleringi võrgueeskirjades ettenähtud tuulepargi katsetusperiood, mille ajagraafikut pole võimalik praegu kuupäevalise täpsusega ette prognoosida, sest see sõltub otseselt Eleringi võimekusest korraldada ja läbi viia katsetusi.

Selleks, et meid saadaks kõikides ettevõtmistes edu, soovin meie ühistuliikmetele jõudu võiduks!

Harry Raudvere

Tartu HLÜ nõukogu liige

+372 740 7134